Letos uvidíte -
#
ÚvodLetadlaJAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen

Víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen společnosti Saab/British Aerospace je jednomístný, jednomotorový středoplošník s jednoduchým deltakřídlem a plně stavitelným plovoucím předkřídlem (přední vodorovnou řídicí plochou - aerodynamické uspořádání typu ?kachna?), se šípovou směrovou řídicí plochou a tříkolovým hydraulicky zatahovaným podvozkem. Podvozek je přizpůsoben pro start a přistání na zkrácených VPD včetně úseků dálnic a upravených travnatých ploch záložních letišť. Letoun je charakteristický přirozenou (úmyslnou) nestabilitou, která ve spojení s trojnásobně zálohovaným elektroimpulzním řídicím systémem (Fly-by-Wire), elektronickým ovládáním řídicích ploch a hydraulickými aktuátory v prvém řídicím obvodu s možností analogového nouzového řízení, celkovou aerodynamickou koncepcí, malými rozměry a nízkou hmotností, zaručuje vynikající obratnost a snadnou ovladatelnost ve všech režimech letu v celém rozsahu rychlostí v různých výškách.

 

 

Letoun je poháněn proudovým motorem RM12. Provoz motoru včetně automatického řízení tahu v závislosti na režimu letu je řízen speciálním počítačem, což umožňuje maximálně přizpůsobit výkon motoru konkrétním podmínkám při co největší hospodárnosti provozu. Gripen není vybaven systémem zpětného tahu, při přistání se vztyčí hydraulicky ovládané brzdicí štíty, které spolu s příčně nastaveným předkřídlem tak poskytují dostatečné aerodynamické brždění.

 

Technicko-taktická data:

·           Výrobce: Saab/BAE Systems (Švédsko/Velká Británie)

·           Historie: vývoj zahájen v roce 1982, první vzlet v 9. prosince 1987, poslední letové testy dokončeny v prosinci 1996, v operačním nasazení švédského letectva od roku 1997.

·           Rozměry a hmotnosti:délka 14,1 metru, výška 4,5 metru, rozpětí křídel 8,4 metru; prázdná hmotnost 5700 kilogramů, maximální vzletová 14.000 kilogramů.

·           Pohonná jednotka: proudový motor Volvo Aero RM 12 s tahem 80 kN (8000 kilogramů).

·           Výkony: maximální rychlost Mach 2 (2400 kilometrů v hodině), dolet 3000 kilometrů.

·           Výzbroj: kanon Mauser Bk-27 ráže 27 milimetrů se zásobou 120 nábojů a regulovatelnou kadencí 1100 až 1700 ran za minutu, na pěti závěsnících může nést řízené střely (protiletadlové, protizemní, protilodní, další typy) nebo víceúčelovou kontejnerovou zbraň.

·           Posádka: standardně jeden pilot, existuje i dvoumístná verze.

Zdroj: Wikipedie

 

Partneři akce