ÚvodPrůvodceMěsto Plasy

Město Plasy

Město Plasy leží v západních Čechách, v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-sever na řece Střele vzdušnou čarou 20 km severně od Plzně. Městem prochází železniční trať č. 160 Plzeň - Žatec a silnice první třídy č. 27 Plzeň - Most. Žije zde celkem 2 621 obyvatel. První prokazatelné zmínky o Plasích se váží k založení kláštera, který svou existencí dal celému kraji zvláštní ráz. Cisterciácký klášter založil kníže Vladislav II. v roce 1144. V roce 1145 přišli do Plas první mniši a o rok později vydal klášteru zakládací listinu. Jméno kláštera i sídla bylo pravděpodobně dáno dle původního knížecího dvorce nebo podle typů polí ve svazích kotliny, kterým se říkalo plasa.

 

Plasy jsou také centrem mikroregionu Dolní Střela a východiskem mnoha turistických a cykloturistických tras. Historické památky evropského významu, krásná příroda a přirozená spádovost vytvořily z Plas nejvýznamnější centrum turistického ruchu celého regionu severního Plzeňska.

 

Město žije bohatým kulturním životem. Tisíce návštěvníků do Plas tradičně přiláká nejen  Den ve vzduchu s rádiem Kiss Protonale i populární rockový festivla Czech Rock Block nebo vyhlašená Plasská pouť. 

 

Více o městě Plasy na www.plasy.cz

 

Partneři akce