Magická hranice překročena! Překrásné letní počasí přilákalo 28. a 29. dubna 2018 na letiště Aeroklubu Plasy rekordní počet fanoušků. Největší leteckou show na západě Čech si nenechalo ujít 21 600 diváků.

„Věříme, že si fanoušci pobyt na letišti v Plasích užili. Po oba dva dny tady panovala skvělá atmosféra. Ten hlavní důvod, proč Den ve vzduchu s Plzeňským krajem organizujeme je kvůli tomu, aby se všichni návštěvníci dobře bavili. Snad se nám to povedlo i letos. To, že se počet lidí dostal přes dvacet tisíc je pro nás všechny organizátory a účinkující úžasná zpráva a také závazek, abychom i v dalších letech dokázali nabídnout příjemný pobyt na letišti,“ říká manažer projektu Jiří Pěč.

Na nebi se během obou dnů představila opravdu parádní letadla. JAS 39-Gripen, legendární MiG 15-UTI, celodřevěné letadlo Avia BH-1, Bavarian Bücker Formation nebo například Polikarpov Po-2 Kukuruznik. Nechyběl ani sympaťák a akrobatický pilot v jednom Martin Šonka. „Martinova show s jeho tradičním komentářem přímo z pilotní kabiny byl určitě jeden z vrcholů akce. Každý se při jeho vtipných komentářích upřímně zasměje a přitom žasne, jak dokáže své triky dělat s naprostou lehkostí,“ popisuje předseda AK Plasy Vladimír Dlouhý. „Určitě bychom se chtěli omluvit za výpadky v programu, které se bohužel staly. Letadla nejsou nerozbitná a technické problémy u vrtulníku Mil Mi-24 a elektroletadla nás moc mrzí, stejně jako výpadek přeletů dopravního letadla,“ doplňuje Pěč.

Premiérou tohoto ročníku byl závod elektro automobilu Volkswagen e-Golf s letadlem Skyleader. Zatímco v sobotu zvítězilo auto, nedělní souboj jasně ovládlo letadlo. „Poděkování určitě patří jednomu z hlavních partnerů akce – společnosti Omexom GA Energo, která nám automobil zapůjčila. Sobotní souboj sice vyhrálo auto, ale nutno uznat, že pilot letadla přecijen udělal větší otočku, než musel a tím ztratil plno metrů,“ říká o závodu na 1000 metrů tam a zpět manažer projektu Jiří Pěč.

Nezbývá než ještě jednou poděkovat všem, kteří se v sobotu nebo neděli vydali na letiště v Plasích. Děkujeme za návštěvu a věříme, že i v roce 2019 nás poctíte svojí návštěvou. Opět se budeme snažit pro Vás přichystat parádní Den ve vzduchu tak, abyste si domů odváželi krásné zážitky.