Akrobatická skupina dvouplošníků Bücker 131 Jungmann: Historie a vzrušující představení

Na letošním Dni ve vzduchu bude jedním z největších taháků bezpochyby skupinová akrobacie dvou dvouplošníků Bücker 131 Jungmann. Tyto legendární letouny, původem z přebytků španělské armády, se staly symbolem vzdušných akrobatických představení díky své eleganci, agilitě a historii.

Sérii těchto úžasných strojů tvoří dva exempláře s licenčními čísly 1.131 Jungmann. První z nich, označený D-EELE v červené barvě a druhý s identifikací D-EAXL, který se pyšní elegantním černým nátěrem. Oba letouny putovaly zpočátku ze Španělska do Německa, a nakonec se dostaly do České republiky, kde našly své nové majitele.

Červený Bücker Jungmann prodělal v roce 1986 významnou modernizaci, při které byl vybaven výkonnějším motorem, zatímco černý následoval tuto cestu tři desetiletí později. Oba letouny si v České republice našly své první majitele, kteří je s láskou restaurovali a udržovali v perfektním stavu. V roce 2009 byl červený Bücker Jungmann prodán v aukci, avšak o dva roky později prošel důkladnou generální opravou. Stejně tak byl renovován i černý exemplář tři roky předtím.

Jejich účinkování na letošním Dni ve vzduchu slibuje být vzrušujícím zážitkem pro všechny fanoušky letectví. Klasická dvouplošníková akrobatická slétanost je provázena zrcadlovými lety obou letounů, vstřícnými průlety, rozchody a klasickým létáním ve dvojici. Diváci se mohou těšit na dechberoucí přemety, které oba letouny provedou synchronizovaně ve vzduchu. Celé představení, trvající 10-15 minut, bude zakončeno sólovým vystoupením červeného Bücker Jungmanna, který nenechá nikoho na pochybách o své akrobatické zdatnosti.

Létání s těmito legendárními letouny přináší nejen vzrušení divákům, ale i pilotům, kteří se v nich cítí jako v pohádce. Bücker Jungmann, létající rychlostí až 290 km/h, jsou připraveni na maximální přetížení až +4G, což umožňuje pilotům provádět náročné akrobatické kousky s jistotou a precizností.

Pro návštěvníky bude představení skupiny Bücker 131 Jungmann jednou z mála možností vidět v letošním roce tuto klasickou dvouplošníkovou akrobacii na vlastní oči.

Partneři akce