Bell AH-1S Cobra - Symbol amerického válečného letectva POPRVÉ v Plasích

Bell AH-1 Cobra je americký bitevní vrtulník, který byl poprvé uveden do služby v roce 1967 ve válce ve Vietnamu. Byl vyvinut společností Bell Helicopter z úspěšného modelu UH-1 Huey, stejně tak, jak ruská Mi-24 byla vyvinutá z Mi-8.
 
AH-1 Cobra byl navržen jako speciální vrtulník pro podporu pozemních jednotek. Díky své výkonné výzbroji a obratnosti se stal velmi oblíbeným vrtulníkem v rámci armády USA i v zahraničí.

 

V počátku verze AH-1G, které létaly ve Vietnamu, byly vybaveny motorem T53-L-13 o výkonu 1 300hp (koňských sil), s výzbrojí příďovou střeleckou věží TAT-141 umožňující instalaci dvou 7,62mm rotačních kulometů GAU-2B/A Minigun nebo 40mm automatických granátometů XM75, případně jejich kombinace.
Další možnosti výzbroje zahrnovaly kontejnery XM-18 s kulomety Minigun a raketnice pro 70mm neřízené střely FFAR (až 76 kusů ve čtyřech raketnicích XM-159) na závěsnících pod pahýlovitými křídly.
 
Pozdější modernizované verze označené AH-1S měly hranatý kokpit a výkonnější motor T53-L703 Lycoming o výkonu 1 800 koní a byly vybavené mimo jiné i 20mm rotačním kanónem a mohly nést protitankové řízené střely TOW. Na některých verzích se zkoušely i protitankové řízené střely HELLFIRE. Pozdější varianty modelu „S“ nesly označení „E“ a „F“.

 
Cobra se účastnila mnoha konfliktů a válečných operacích. V osmdesátých letech byla častým návštěvníkem Československo/Západoněmeckých hranic. Když se objevila u předměstí Plzně, zřídilo tehdejší velitelství letecké armády stanoviště protivzdušné obrany na Zhůří (Šumava) a později na Kříženci u Mariánských lázní, kam byly vyčlenění dva vrtulníky Mi-24 z letiště Plzeň-Bory, které proti nim operovaly.
 
Cobry nebyly používány pouze US Army, ale také ve dvoumotorových variantách americkým námořnictvem. Námořní verze AH-1J Sea Cobra vybavená dvěma zdvojenými motory T400-CP-400 na jejichž základech stojí i současná Cobra AH-1Z Zulu, kterou obdrží i naše armáda, sloužily převážně v US NAVY.
 
Cobra stále patří mezi nejuznávanější bitevní helikoptéry v historii a její význam pro americkou armádu a vrtulníkovou techniku je nezpochybnitelný.


Na Dni ve vzduchu se legendární Cobra ukáže vůbec poprvé. Vrtulník, který se ukáže v Plasích byl vyroben v roce 1977, jako model TAH-1S pro výcvik amerických pilotů ve Forth Rucker. Později byl transformován do modelu TAH-1P, kde sloužil pro výcvik pilotů na AH-64 Apache. Označení „P“ znamenalo „Production“ a bylo to z důvodu zkoušek nových vrtulníkových systémů, stejně jako na další 8 strojích stejného typu. Tento vrtulník do roku 2012 Spojené státy neopustil, dokud je nepřivezla společnost HELI CZECH do České republiky. Aktuálně ho zde můžete vidět, jako modle „S“, jako základ modernizovaných jednomotorových Cober.

Partneři akce