Vůbec poprvé se bude nejen v Plasích, ale v celé České republice prohánět nad hlavami diváků nádherný stroj Max Holste MH.1521 Broussard. Víceúčelový letoun byl vyráběn především pro francouzské ozbrojené síly a na jeho konstrukci se podílel jeden z hrdinů II. Světové války.

Max Holste MH.1521 Broussard je francouzský hornoplošník s pevným podvozkem z 50. let 20. století. Jedná se o šestimístné letadlo, které sloužilo především k observačním a zásobovacím účelům. Let prototypu se uskutečnil v roce 1952 a stroj vstoupil na linku v roce 1954. Pohon je zajištěn devítiválcovým hvězdicovým motorem Pratt and Whitney R-985-AN-1 o výkonu 450 HP. Maximální rychlost letounu je 270 km/h.

Max Holste MH.1521 Broussard byl zkonstruován pro francouzské ozbrojené síly jako nový lehký víceúčelový letoun. Na jeho konstrukci se podílel i hrdina druhé světové války, francouzský stíhací pilot Pierre Closterman, který s ním vykonal i několik válečných misí. Vojenská verze Max Holste MH.1521 Broussard byla ve velkém měřítku použita ve válce v Alžírsku v letech 1954-1962. Vyvážely se také například do Argentiny, Beninu či Kamerunu.

V Plasích ho bude pro představení a vyhlídky prezentovat kapitán Vladimír Peroutka. Ten působil jako reprezentant v akrobatickém létání, pilot testovacích letů, vintage létání, přezkušování typovky v simulátoru, výcviku IR nebo MEP. Mezi mnohá z jeho kvalifikací patří například také oprávnění testů nevybíratelných vývrtek. S celkovým náletem přes 24 000 hodin se jedná o jednoho z nejzkušenějších pilotů v České republice.