Hlavní hvězdou mezi letouny bude v novém ročníku Dne ve vzduchu s Plzeňským krajem legendární MiG 15-UTI. Na letišti v Plasích ho předvede společnost Czech Flying Legends z Hradec Králové.

Slavné „Migy“, původně sovětské výroby, ovládly svět armádního letectví od 50. let minulého století a postupně licenci k jejich výrobě získalo i několik dalších zemí. Mezi nimi i Československo. Letoun, který uvidí diváci největší airshow v regionu v Plasích, byl vyrobený v Aero Vodochody pod licenčním typovým označením CS-102. Zálet se uskutečnil 22. dubna 1955 a následně byl o zhruba dva měsíce později stíhací letoun exportován do Polska.

V polském letectvu, kde aktivně působil jako cvičný letoun, vydržel až do listopadu 1990. Do jeho kokpitu usedl mimo jiné i první polský kosmonaut Mirosław Hermaszewski. Po vyřazení z aktivní sužby byl MIG po čtyři roky zakonzervovaný. V roce 1994 ho ale čekalo další stěhování, tentokrát až za oceán. Od roku 1996 se zabydlel na letišti v Paso Robles CA v Kalifornii.

Návrat do českého prostředí přišel v roce 2013, kdy letoun koupila právě společnost Czech Flying Legends a opět ho vzkřísila pro české milovníky letectví.

„Kamufláž letounu je v českých barvách a nese na trupu číslo 2514. Toto číslo nesl stroj MiG 15-UTI z 30. stíhací bombardovací letecký pluk, který působil až do roku 1982 na letišti v Hradci Králové. Letoun nese i charakteristický znak města Ostravy na přídi letounu, přesně tak, jak to měla tato hradecká patnáctka. Odlišností od původního zbarvení je ´tygří´ zbarvení na kýlu, kterým se letoun hlásí ke spolupráci s NATO Tigers Association,“ říká Josef Miřácký z Flying Legends.

Návštěvníci Dne ve vzduchu s Plzeňským krajem se nyní mohou díky skvělé péči a obrovskému nadšení Flying Legends těšit na skvělé dynamické ukázky ve vzduchu.