Na západě Čech se v nadupaném programu ukáže také bitevní vrtulník Mil Mi-24, který svým vzhledem ohromí každého. Celková délka stroje, který dostal přezdívku Satanův koráb, je i s otáčecími rotory více než 21 metrů, jeho rozpětí křídel činí 6 a půl metru a může letět až tří set kilometrovou rychlostí.

Kořeny bojového vrtulníku Mi-24 hledejme už v 60. letech minulého století, kdy konstrukční kancelář Mil rozpracovávala řadu variant nového vrtulníku určeného pro přímou podporu pozemních vojsk. V té době ještě vrtulníkové letectvo nehrálo v ozbrojených konfliktech takovou roli jako dnes. Přesto se projekt podařilo v roce 1968 prosadit. Nejvíce o sobě dal Hind (kódová přezdívka NATO) vědět během sovětské války v Afganistánu. Později se Mi-24 účastnily například válek v Čečensku, občanské války v Sierra Leone i íránsko-írácké války a staly se tak velmi obávanou zbraní. O bojové síle Mi-24 nejlépe vypovídala přezdívka „Satanův koráb“, pod kterou byl vrtulník znám povstalcům.

Vrtulník je vyzbrojen v přídi umístěným rotačním kulometem nebo dvojkanónem. Další zbraně je možno nasadit na závěsníky pod pomocnými křídly. Na dva vnitřní po každé straně je možno připevní buď některé typy neřízených raket, neřízených pum nebo přídavné nádrže. Na krajní závěsníky lze pak připevnit vždy po dvou řízených střelách určených k ničení tanků. Mi-24 navíc dokáže přepravit ve svém nákladovém prostoru buď 8 vojáků, nebo až 1 500 kilogramů nákladu! Zvláště přeprava vojáků je pro Mi-24 zcela unikátní v kombinaci s vysokou palebnou silou. Výborně se tak hodí nejen k překvapivým útokům s vysazením speciálních jednotek v týlu nepřítele, ale také k záchranným akcím, kdy není třeba vrtulník doprovázet dalším typem.

Vrtulníky Armády ČR mají zabudovaný standardní odpovídač NATO a o jejich kvalitě nejlépe vypovídá zařazení letky v asociaci NATO Tiger Meet, která každoročně pořádá elitní cvičení. Od roku 2001 je naše tygří letka jejím stálým členem. O zkušenosti českých pilotů svědčí i fakt, že právě oni učí afghánské kolegy pilotovat tamní Mi-24.

Diváci na Dni ve vzduchu s Plzeňským krajem se mohou těšit na parádní podívanou a zároveň i pravděpodobně na derniéru Mil Mi-24. Na začátku tohoto roku totiž Armáda ČR předala ministerstvu obrany požadavek na nákup nových bojových vrtulníků.