Pravá filmová hvězda Beechcraft C-45 se blýskne na nebi v Plasích

Naleštěný krasavec z roku 1942 se může pyšnit pestrou minulostí. Na jeho palubě například osobně seděl americký prezident, zahrál si také v Hollywoodských filmech nebo v českém snímku Lída Baarová.

Beech C-45H Expeditor, který se do České republiky na letiště Letňany přesunul v roce 2013, byl vyroben v roce 1942 a sloužil celou 2. světovou válku. Po válce měl na starosti mimo jiné dopravu VIP osob. Z tohoto období pochází bleděmodrý pruh s hvězdami přes trup, kterým byly letouny pro VIP označeny. Na jeho palubě byly přepravovány významné vojenské a vládní osoby. Podle tvrzení bývalých majitelů z Irska a Anglie létal na palubě stroje gen. Dwight David Eisenhower, 34. prezident Spojených států amerických. Pilotem prý byl Paul Warfield Tibbets Jr., který 6. srpna 1945 shodil atomovou bombu na Hirošimu. Toto je sice nepotvrzená informace, ale je zajímavá a fantazii leteckého fanouška dokáže dostatečně nabudit.

V roce 1960 byl letoun Beech C-45H Expeditor převeden do civilního provozu. Postupně několikrát měnil majitele i letiště. V květnu 2005 byl prodán do Irska a od roku 2006 uzemněn. V roce 2014 se českým nadšencům podařilo letoun objevit a zakoupit. Posádka ve složení Mirek Sázavský a Petr Bezděk s ním přeletěla do České republiky. V současné době jsou domovským letištěm Letňany.

Začátkem roku 2015 hrál Expeditor v barvách British Airways ve filmu Filipa Renče filmu Lída Baarová. Najdete ho i ve snímku Skleněný pokoj režiséra Julia Ševčíka. Pro filmy a seriály si ho vybírají i zahraniční produkce, včetně Hollywoodu.

Partneři akce