PREMIÉRA v ČR: Fouga CM.170 Magister – Legendární cvičné letadlo

Fouga CM.170 Magister, elegantní proudový cvičný letoun s charakteristickou dvojitou ocasní plochou, se stal ikonou leteckých dnů a my se můžeme těšit na jeho velkou premiéru v České republice. Jeho ladný tanec na obloze uchvacuje srdce fanoušků letectví všech generací.

Francouzský proudový cvičný letoun pochází z 50. let 20. století. Byl vybaven dvěma proudovými motory Turbomeca Marboré II nebo VI. Konstrukce letadla vycházela z profilu kluzáku - dlouhé rozpětí křídel, tvar profilu křídel, podvozková noha pod ocasem atd.

Celkem bylo vyrobeno 1000 letadel Magister. Původně stroj využívali především francouzští piloti pro přechod z vrtulových strojů na proudová letadla a stíhačky. Postupně Magister začalo používat mnoho dalších leteckých sil, například v Izraeli, Německu, Belgii, Finsku a v mnoha afrických zemích, a to nejen pro výcvik, ale i pro útoky na pozemní cíle. Zajímavostí je, že instruktor sedící na zadním sedadle měl k dispozici periskop pro lepší výhled na ranvej.

Magister létal také v sestavě legendární francouzské akrobatické skupiny "Patrouille de France" v letech 1964 až 1980, než ho nahradil Dassault/Dornier Alpha Jet. Letoun dosahoval rychlosti od 185 do 740 km/h, cestovní rychlost činila kolem 460 km/h. Vynikal vynikajícími ovládacími vlastnostmi a vyváženými letovými charakteristikami

Na Dni ve vzduch se představí Fouga Magister s výrobním číslem 331, registrací F-AZTO a pochází z roku 1961. Je vybavený zesíleným ovládáním a motory Marbore II.

Letadlo nese původní barevné schéma francouzského výcvikového letectva se sídlem v Cognacu a Mont de Marsan, kde se nacházejí školy pro stíhací piloty. V 90. letech minulého století bylo letadlo odkoupeno soukromým vlastníkem do Belgie, na začátku milénia se ale vrátilo do Francie. Aktuálně má svůj domov ve městě Dole, nedaleko Burgundska u majitele a pilota Laurenta Golaye, který bude sedět v cockpitu i na Dni ve vzduchu. 

Partneři akce