Švýcarská skupina 46 Aviation nabídne divákům v Plasích velmi atraktivní show Wingwalking. Chůzi po křídlech letadla předvede akrobatka Lydia Beadle, která se bude během vystoupení procházet po křídlech, a dokonce poletí přichycená na křídlech hlavou dolů. Velmi důležitou součástí atraktivní podívané je samozřejmě také pilot letadla, kterým je Emiliano Del Buono.

Netradiční růžové letadlo Boeing Stearman z roku 1943 pilotuje sympatický Švýcar, který je mimo jiné i členem švýcarské reprezentace v akrobatickém létání v kategorii Unlimited: „Létání mě lákalo už od dětství a pilotní licenci jsem získal, když mi bylo 17 let. Baví mě létat a bavit fanoušky, takže kromě akrobacie předvádím také display ukázky a hlavně wingwalking. Tomu se věnuji čtvrtým rokem,“ říká Emiliano Del Buono.

Původně měl v Plasích vystoupit se svojí ženou Danielle, která ovšem letošní sezonu bude muset vynechat. „Společně se totiž těšíme na naše první dítě a kvůli těhotenství se Danielle do České republiky nepodívá. Nicméně její náhrada je naprosto na stejné úrovni, takže fanoušci nic nepoznají. Místo na krásnou Danielle budou koukat na jinou krásku – Lydiu,“ dodává pilot.

Wingwalking je jak pro ženu na křídlech, tak i pro muže v pilotní kabině nesmírně náročná disciplína a vystoupení předchází náročné tréninky. „Tréninky probíhají tak, že Lydia neustále trénuje v tělocvičně na speciálních přístrojích. Následně spolu vylétneme letadlem do oblak. Začínáme ve vysoké výšce a s vyšší rychlostí a postupně snižujeme jak rychlost, tak i vzdálenost od země,“ popisuje Emilliano.

Pro pilota je během vystoupení velmi náročné udržet právě rychlost a výšku. A také stabilitu. „Když se Lydia přemisťuje z pozice na pozici, tak se opravdu hýbe úplně celé letadlo. Já mám tedy hodně co dělat, abych udržel náš Boeing neustále ve vodorovné pozici. V některých částech show používám téměř všechny dostupné ovládací prvky letadla. Nejtěžší je ale pro mě udržet nízkou rychlost a výšku. Je snadné s tímhle letadlem dělat akrobacii vysoko a rychle. Ale držet se zhruba 50 metrů od země, a ještě k tomu letět opravdu velmi pomalu, to už tak snadné není,“ doplňuje zkušený pilot.

Díky získaným zkušenostem a naprostým souzněním se svojí kolegyní na křídlech se během show nebojí, že by se mohlo přihodit něco špatného. „Pravdou je, že se opravdu nebojím. Moc dobře vím, čeho jsme schopni a co si můžeme ve vzduchu dovolit. O letadlo se staráme stejně, jako se budeme starat o naše miminko. S neuvěřitelnou láskou a pečlivostí, dodává se smíchem.

Švýcarská skupina 46 Aviation se na Dni ve vzduchu představí vůbec poprvé. „V České republice moc často nevystupujeme, takže se do Plas upřímně těšíme. Víme, že vaši fanoušci jsou velmi vášniví a velmi energičtí. Nebojí se fandit, křičet a tleskat. My to během show stíháme vnímat, takže se dá říct, že čím víc nás fanoušci budou povzbuzovat, tím lepší show dokážeme předvést. Nezapomeňte mávat a hlavně se usmívat,“ uzavírá Emiliano Del Buono.