Stíhací letoun JAS-39 Gripen je právem nazýván „Králem českého nebe“. Jeho maximální rychlost je stanovená na 2 204 kilometrů v hodině a pyšní se i dalšími superlativy.

Jen délka JAS – 39 Gripen je víc jak 14 metrů a výška 4 a půl metru. Za vše mluví zkratka JAS – Jakt, Attack, Spaning – stíhací, bitevní, průzkumný a diváci na Dni ve vzduchu si Gripeny užijí ve dvojité dávce.

Hlavní program začne na letišti v Plasích ve 14 hodin a pokud někdo očekává pozvolný start největší letecké show na západě Čech, je na omylu. Hned od úvodních minut totiž návštěvníky doslova pohltí chuť sledovat nebe. Sledovat armádní letouny JAS 39-Gripen létat vzduchem je totiž zážitek pro malé i velké fanoušky letectví. Těšit se můžete na průlety v maximální povolené rychlosti, slovo povolené používáme záměrně, protože při použití maximální rychlosti Gripenů by v zaparkovaných automobilech popraskala všechna skla!

„Jsme moc rádi, že Armáda ČR opět potvrdila účast a my můžeme nabídnout lidem to co v podstatě chtějí nejvíce, tedy Gripeny. Králové nebes nám stylově odstartují nabouchaný program a vtáhnou každého do dění na letišti,“ říká hlavní organizátor Jiří Pěč.

JAS 39-Gripen je legenda, kterou si velká řada lidí zamiluje už od dětství. Vždyť trup letadla vypadá jako drak, kterého si pouštíme na podzim. V Plasích se bude plechový drak, vážící téměř sedm tun, vznášet a bavit diváky už po několikáté. Česká armáda má stíhačky k dispozici od roku 2005 a celkem je na základně v Čáslavi čtrnáct těchto letounů, dvanáct v jednomístné verzi C a dva cvičné ve dvoumístné verzi. Ročně za ně armáda platí bezmála 1 a půl miliardy korun. Vy máte možnost je spatřit v plné síle a v celé jejich kráse.

Armáda ČR do Plas nedorazí pouze s Gripeny, vezme s sebou i další parádu. Obří bitevní vrtulník Mi-24 s celkovou délkou přes 21 metrů a rozpětím křídel 6 a půl metru bud určitě patřit k dalším velkým lákadlům. Samostatný článek o Mi-24 rozhodně nesmí chybět a objeví se zde v následujících dnech.