V Plasích si v roce 2022 opět přijdou také milovníci historických strojů. Mezi nejvyhledávanější určitě bude patřit letadlo Avia BH-1.

Letoun, který byl vyrobený v roce 1920, byl vůbec prvním moderním a zcela originálním strojem celodřevěné konstrukce společnosti Avia. Unikátem se stal i proto, že byl vůbec prvním československým dolnoplošníkem. První československé mezinárodní letecké výstavě byl dokonce oceněn prezidentem republiky T. G. Masarykem finančním darem 100 000 korun.

Letadlo bylo velmi úspěšné i na poli sportovních úspěchů. V roce 1921 se prosadilo na 1. národním leteckém mítinku, kde zvítězilo v soutěži spolehlivosti a v okružním letu republikou. Trať dlouhou 860 kilometrů zvládlo zdolat průměrnou rychlostí 125 kilometrů za hodinu. V dalším roce se pak letoun představil také na leteckém dni Západočeského aviatického klubu v Plzni na Borech.

Návštěvníci v Plasích se mohou těšit na skutečnou raritu. A sice na dokonalou letuschopnou kopii. Za výrobou stojí nadšenec a expert na historii letadel Marcel Sezemský. Výroba mu trvala od roku 1997 až do roku 2001. V součtu to znamenalo neuvěřitelných 8 tisíc odpracovaných hodin.