V rámci dalšího ročníku Dne ve vzduchu se mohou fanoušci letectví těšit na historickou bitvu, ve které nebudou chybět nálety letadel, přestřelky na nebi i na zemi a samozřejmě také výbuchy. Historické vzdušné divadlo na západ Čech přiveze skupiny Pterodactyl Flight.

Ve vzduchu budou kroužit repliky historických strojů jako například Sopwith 1½ Strutter, S.E.5a, Fokker E-III nebo Piper L-4H. „Na novou sezonu se samozřejmě po dlouhé zimě těšíme. Máme nové letadlo Fokker D7 a přijedeme v ověřené sestavě. Máme nové výbuchy, nové makety. Scénář jsme poupravili, vždy se snažíme připravit nějakou novinku a myslím, že se diváci rozhodně mají na co těšit. Budeme se je snažit maximálně vtáhnout do děje,“ říká Petr Svoboda ze skupiny Pterodactyl Flight.

Během roku se Pterodactyl Flight každoročně představují na velkém počtu leteckých show, většina z nich je navíc mimo Českou republiku. „Přelety míváme až 2000 kilometrů. Vloni jsme byli například na Baltu nebo v Dublinu. Pak létáme také do Polska a Francie hlavně kolem Paříže,“ popisuje Svoboda. „Ty přelety jsou takové největší dobrodružství. Letadla mají opravdu historické vybavení, nejsou ani trochu pohodlná a mají otevřené kabiny. Komunikace s řídícími věžemi je kvůli hluku a větru poměrně zhoršená. Při mezipřistáních na letištích nás většinou koukají úplně všichni od uklízeček, až po ostatní piloty. Nicméně všichni jsou vstřícní a vidíme na lidech úsměvy,“ dodává.

Během zimní přestávky nikdo z týmu nelení. Po krátké pauze začíná dlouhá a náročná příprava. „Skončili jsme v září a od listopadu už jsme opět byli všichni u strojů. Letadla mířila do Jihlavy nebo k majitelům, kteří je zazimovali. Teď probíhají prohlídky motorů, všechno se musí prověřovat a odstraňovat závady, které se přes rok nastřádaly. Plno naší techniky samozřejmě jede také po zemi v kamionech. Jedná se o auta na výbuchy, pyrotechnika atd. Je toho opravdu hodně,“ říká člen Pterodactyl Flight.

Samotný zkušený pilot se létání věnuje většinu svého života a pobyt ve vzduchu si nadále maximálně užívá. „Létání se věnuju 18 let a už 21 let stavím repliky letadel.  Dřív jsem létal pro létající cirkus a pak jsem se rozhodl to zkusit sám. Zatím se to daří, snažíme se lidem nabídnout maximální požitek a podle úsměvů a potlesku, který po show sklízíme to vypadá, že to děláme dobře,“ uzavírá Petr Svoboda.