Další povedený ročník největší letecké show na západě Čech je za námi. V roce 2019 nabídl Den ve vzduchu opravdu nadupaný program, díky kterému divákům v Plasích ani nevadilo chladnější počasí. Ve vzduchu se totiž neustále dělo něco zajímavého, mezi nejoblíbenější vystoupení patřily stroje Armády České republiky, přelety dopravního letadla ČSA, akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatics Team a samozřejmě akrobatičtí piloti Petr Kopfstein a Martin Šonka.

Dynamická ukázka letounů JAS-39 Gripen na západě Čech několik let chyběla a o to víc si všichni milovníci králů českých nebes vychutnávali každou vteřinu pohledu na perfektně sladěný tandem, který se proháněl po nebi. „Nejlepší demo Gripenu, co jsem zatím kdy viděl, navíc s dokonalým komentářem Honzy Tvrdíka - to byl zážitek. Jinak skvělá organizace celého dne. I to počasí nakonec nebylo tak hrozné,“ podělil se na Facebookových stránkách Den ve vzduchu o své zážitky Roman Berounský. I ukázky víceúčelových lehkých bojových letounů Aero L-159 Alca a záchranného vrtulníku W-3A Sokol rozhodně stály za to.

Kdo letos věřil předpovědím počasí a kvůli tomu se nevydal do Plas, tak opravdu může smutnit, protože Den ve vzduchu nabídl doslova den plný zážitků. Živé komentáře přímo z pilotních kabin Petra Kopfsteina v sobotu a Martina Šonky v neděli, nechávaly všem přítomným rozum stát. Diváky šlo s těží pochopit, jak to ti dva jen dokáží. Odměnou pro oba piloty pak byly nekonečné fronty při jejich autogramiádách. Při podpisovce Petra Kopfsteina neodradila fanoušky od přání setkat se s ním ani dešťová přeháňka. „V Plasích jsem viděl opravdové fanoušky letectví, všem moc děkuji, odlétám domů s krásným pocitem,“ vzkazuje Petr Kopfstein. „Plasy nezklamaly, je to tady vždy příjemné, rodinné a rád se sem opět vrátím,“ doplnil svého českého parťáka ze závodů Red Bull Air Race Martin Šonka.

Zapomenout se rozhodně nesmí na průlety dopravního letadla ČSA ATR 72, které například v neděli přiletělo do Plas bezprostředně poté, co na pražském Letišti Václava Havla vysadilo cestující na trase Košice – Praha. Z historických strojů si pak velký potlesk zasloužil naleštěný krasavec Beechcraft C-45 nebo dvouplošník z roku 1939 Tiger Moth. Jako velice zábavná položka programu posloužilo i srážení létajících balónků vrtulemi letadel Zlín Z-142.

Organizátoři i účinkující děkují všem divákům za účast a věří, že si i v příštím roce najdou cestu na letiště Aeroklubu Plasy a přispějí k velmi přátelské atmosféře, která zde letos panovala. Těšíme se na vás, těšíme se s vámi na Den ve vzduchu 2020.