I v chladném počasí s přeháňkami dorazilo na úvodní den největší letecké show na západě Čech několik tisíc lidí. Návštěvníci si i přes chladnější počasí a několik dešťových přeháněk užili parádní program, kterému vévodily armádní Gripeny, akrobatický pilot Petr Kopfstein nebo akrobatická letka The Flying Bulls Aerobatics Team.

Kromě předem hlášených výpadků v programu – historické letadlo Caundron GIII a švýcarská skupina 46 Aviation – se v Plasích odehrál kompletní ohlášený program. Velký dík a respekt patří podle organizátorů i všech účinkujících, fanouškům, kteří na Den ve vzduchu dorazili. „Počasí bylo aprílové, chvíli krásně a pak chvíli pod mrakem. I přes pár přeháněk, ale diváci nikam neodcházeli a věřím, že si program užili. Všem fanouškům a hodně také těm, kteří v dešti stáli frontu při mojí autogramiádě, patří velký dík. Dnes jsem tady viděl opravdu hodně velkých fanoušků letectví,“ říká akrobatický pilot Petr Kopfstein.

Už od dopoledních hodin panovala v Plasích pohodová nálada. „Já jsem si to tady i se svojí rodinou moc užila. Dětem se líbily hlavně Gripeny a pak samozřejmě také skákací hrady. A mě se nejvíc líbil armádní vrtulník W3A Sokol,“ popisuje fanynka z Klatov Jitka.

V neděli bude program na akci Den ve vzduchu pokračovat a s největší pravděpodobností se bude létat podle zveřejněného programu. Chybět bude vystoupení žena na křídlech. Diváci se mohou těšit na úřadujícího mistra světa Red Bull Air Race Martina Šonky. Nejnovější předpověď navíc slibuje lepší počasí než v sobotu. Hlášeny zatím nejsou žádné dešťové přeháňky, obloha má být polojasná.