Vzdušný souboj replik letadel z 1. světové války: Letka Aviatické pouti

Tři repliky letadel z období první světové války se střetnou ve vzduchu k nevšednímu vzdušnému souboji, připomínajícímu hrdinské činy letců z minulosti.

Jedním z protagonistů tohoto vzrušujícího představení je Aviatik D.I.Berg, rakousko-uherská stíhačka, na níž létali i českoslovenští piloti v rámci rakousko-uherské armády. Tento vzácný exemplář, postavený roku 2008 Václavem Vondráškem a později získaný Aviatickou poutí v roce 2023, opětovně oživuje historii. S maximální rychlostí 160 km/h představuje skvělou příležitost pro diváky nahlédnout do leteckých bojů minulého století.

Dalším účastníkem je Morane Saulnier M.S.139, replika francouzského letounu, kterou sestavil Peter Mára v devadesátých letech. Tato replika, vybavená motorem Verner Scarlet 9S o výkonu 150 koní, symbolizuje technickou dokonalost a bojového ducha první světové války. Stejně jako Aviatik D.I.Berg, dosahuje maximální rychlosti 160 km/h.

Posledním členem této historické letky je Nieuport XI, zmenšená replika francouzské stíhačky, kterou postavil Petr Svoboda. S novým motorem Verner Scarlet 5S se dokáže pohybovat rychlostí až 150 km/h. Přestože je nejmladší z trojice replik, neztrácí na svém historickém kouzlu a dodává vzdušné přehlídce dodatečnou dávku autentičnosti.

Vzdušný souboj replik letadel z 1. světové války se v Plasích představí vůbec poprvé a představuje jedinečnou příležitost pro všechny milovníky historie i letectví, kteří se chtějí ponořit do doby, kdy se na nebi odehrávaly skutečné hrdinské příběhy.

Všechny tři stroje mají svůj domov v hangáru na letišti v Kuněticích, který slouží jako expozice pardubického letectví. 

Partneři akce