Co, kdy, kde, jak a proč? Odpovědi na nejčastější otázky.

Den ve vzduchu se blíží, na letišti v Plasích mají všichni fanoušci letectví sraz už o tomto víkendu - 29. a 30. dubna. Abychom Vám pobyt na největší letecké show na západě Čech co nejvíce zpříjemnili a mohli jste si tak odnést co nejvíce krásných zážitků, připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky návštěvníků.

Jak se v roce 2023 dostat na letiště autem a kde zaparkovat?

Parkování je v podstatě stejné jako v loňském roce. Letiště AK Plasy leží nedaleko silnice 1. třídy I/27 na tahu Plzeň – Žatec cca 2 km před obcí Plasy ve směru z Plzně. Doporučujeme pečlivě sledovat dopravní značení už za obcí Rybnice v případě cesty z Plzně a v obci Plasy v případě cesty v opačném směru. Parkoviště je v podstatě součástí letiště. Parkuje se na vyznačených přilehlých lukách. Vzhledem ke kapacitě parkoviště doporučujeme přijet včas a vyhnout se možným komplikacím. V případě nepřízně počasí je nutné počítat s podmáčeným povrchem. V takovém případě je možné, že bude parkoviště uzavřeno. Nejbližší možnost parkování je v takovém případě v obci Plasy.

Na parkovací plochy P1 a P2 (viz mapa ZDE) je možný příjezd pouze do 13 hodin nebo do vyčerpání kapacity, odjezd je možný kdykoliv.

Upozorňujeme návštěvníky, že odjezdová cesta z parkovacích ploch u letiště je pouze jedna! Při odjezdu po skončení programu se mohou tvořit kolony.

Potřeba je také počítat s menšími komplikacemi v obci Rybnice, kde probíhají práce na silnici. Po dobu konání akce ale budou práce pozastaveny a provoz bude volný v obou jízdních pruzích. Je nicméně zapotřebí počítat s omezením rychlosti a neupravenou vozovkou. Při cestě na letiště je možné využít také objízdnou trasu přes obce Obora, Nebřeziny a pokračovat do Plas.

Musí se parkovat pouze na velkokapacitním parkovišti?

Nemusí. Další možností je parkování přímo v obci Plasy. Na letiště je to z města vzdálené zhruba kilometr a procházka trvá přibližně 10 minut volnou chůzí. Toto parkoviště organizátoři doporučují ze všech parkovacích ploch nejvíc, protože se při odjezdu vyhnete kolonám. Z parkoviště u letiště totiž vede pouze jedna cesta, takže se řidiči musí připravit na kolonu, která může trvat i více než hodinu. Více ZDE.

Dají se vstupenky koupit ještě v předprodeji?

Na předprodejních místech se dají koupit do neděle 30. dubna do 12:00 hodin, záleží ale na otevírací době jednotlivých prodejců. Internetový prodej na těchto stránkách bude ukončen také až v neděli v odpoledních hodinách. Vstupenky si můžete vytisknout doma nebo stáhnout do mobilu a při vstupu do areálu pouze ukázat vstupenku s QR kódem. Vstupenky můžete stále koupit ZDE.

Budou vstupenky v prodeji i na místě?

Pokladny otevíráme v sobotu i v neděli v 9.00. Vstupenek je a bude na oba dny dostatek.

Kolik stojí vstupenka?

Dospělí zaplatí 300,-Kč, děti od 7 do 12 let 100,-Kč, děti do 6 let mají stejně jako ZTP a ZTPP vstup zdarma. Vstupenka je jednodenní.

Mohou se vstupenky na místě zaplatit kartou?

Ano, ale ne na všech pokladnách. Pokladny, kde bude možné platit kartou budou označené nápisem Platba kartou.

Pojedou z Plzně i letos speciální autobusy?

Ano, z konečné tramvaje č. 1 v Plzni Bolevci a opět budou stavět ve všech obcích na trase. Kapacita autobusů je stejná jako v minulém roce. Více o dopravě ZDE.

 

Kolik stojí parkovné?

Parkovné je zdarma, a to jak přímo u letiště, tak i ve městě Plasy.

Program je v sobotu i v neděli stejný?

Program je naprosto stejný, jen se bude lišit v časech vystupujících. Vždy aktuální program najdete vždy na těchto stránkách ZDE nebo sledujte Facebook Den ve vzduchu.

Kde se dozvím více o programu?

Program i další informace o Dni ve vzduchu najdete také v brožuře, která bude na místě k dostání zdarma.

Může se během akce filmovat a fotografovat?

Samozřejmě, fotografování je na akci povoleno. Pro vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních návštěvníků prosíme, abyste dbali pokynů pořadatele a nevstupovali mimo vymezený divácký prostor. Bez předem vydané novinářské akreditace se fotografové nemohou dostat až na stojánku letadel.

Mohu vzít na akci svého psa?

Ano, ale je třeba počítat s omezením. Bezpečnostní služba na letišti může vyžadovat náhubek a vodítko. Celodenní program navíc v různých částech vystoupení obsahuje pyrotechnické efekty, samotné vystoupení, např. letounů Armády ČR, jsou extrémně hlučné. Proto by každý pejskař měl uvážit, zda právě jeho domácí mazlíček zvládne takovou zátěž.

Bude možné si na místě prohlédnout letadla z blízka, nebo se i proletět?

Ano. V průběhu celé akce bude připravena flotila letadel a dokonce i dva vrtulníky pro seznamovací lety. Letadla na stojánce jsou od diváckého prostoru oddělena jen nízkým plotem. Více ZDE.

 

Koná se akce za každého počasí?

Přízeň počasí je samozřejmě pro návštěvníky i pro samotné účinkující důležitým faktorem. Při špatném počasí (silný vítr a déšť) tak bohužel může dojít k přerušení programu, některá vystoupení mohou být úplně zrušena. Některá vystoupení může narušit počasí i mimo Plasy, záleží totiž také na podmínkách na domovských letištích samotných účinkujících. Návštěvníci při nebo po deštivém počasí musí počítat s podmáčenými parkovacími plochami, některé mohou být i úplně uzavřeny. O veškerém dění budou organizátoři aktuálně informovat jak na webových stránkách, tak na Facebooku Den ve vzduchu.

Partneři akce