Pilot Mirko Flaim o vrtulníku Bö 105: „Každá show je pro mě čest. Létám ve stroji, který by chtěl pilotovat každý.“

Je šéf pilotem helikoptér v Red Bull, odlétáno má více než 5.000 hodin, natáčí například závody MotoGP z ptačí perspektivy a miluje svoji práci. To je zkrácený popis pilota Mirko Flaima, který nás na Dni ve vzduchu bude udivovat neuvěřitelnými kousky s vrtulníkem Bö 105. Zeptali jsme se ho na pár zajímavostí….

Jaký je pocit bavit diváky a předvádět úžasné kousky s Bö 105?

Na leteckých show po celém světě létám už několik let a pokaždé se na vystoupení velmi těším. Dostávám příležitost reprezentovat Red Bull a samozřejmě chci nejen kvůli Red Bull, ale hlavně kvůli fanouškům předvést co nejlepší show. Každé vystoupení je tak pro mě naprostá čest.

Vrtulník Bö 105 je originální stroj, jak byste ho popsal vy?

Akrobatické schopnosti Bö 105 jsou naprosto jedinečné a vždy je to pro mě něco velmi speciálního. Je to legendární vrtulník, revoluční v době svého vzniku a naprostá ikona akrobatického létání.

Bylo pilotovat tento stroj vaším snem?

To je určitě sen každého pilota. Pilotovat Bö 105 si chce vyzkoušet snad každý. Je to jako sportovní vůz. Čisté létání, žádné stabilizační systémy, jen vy a stroj, se kterým jste naprosto propojeni

Jak dlouho už létáte?

Létám od roku 2005 a u Red Bull od roku 2012. Na leteckých show se objevuji od roku 2018.

Jaký je váš oblíbený trik při představení?

Jmenuje se Bö-turn a je to charakteristický trik Bö 105. Letíte svisle nahoru až do momentu, kdy se vrtulník téměř zastaví. Začnete ho překlápět, dokud nejste obráceni vzhůru nohama, otočíte vrtulník o 180 stupňů a vytáhnete vrtulník z pádu. To jsou momenty, u kterých se vám zastaví čas a žijete jen tímto okamžikem. Tento trik používám jako manévrové obracení a vypadá to velmi spektakulárně.

Na jakou show se mohou diváci těšit a těšíte se do Plas?

Věřím, že to bude pro všechny dobrá show. Diváci uvidí, co dokáže Bö 105, těch triků tam bude velké množství. U některých akrobatických manévrů nebude chybět efektový kouř. Bude to moje první show letní sezóny, takže se na to velmi těším.

Další článek o Red Bull Bö 105 si můžete přečíst ZDE.

Partneři akce