Už o nadcházejícím víkendu se na letišti v Plasích koná 20. ročník Dne ve vzduchu s Plzeňským krajem. Pokud se chystáte vyrazit na největší leteckou show na západě Čech, věnujte pár chvil tomuto článku. Dozvíte se zde odpovědi na nejčastější otázky návštěvníků. Pozor by si měli dát pravidelní návštěvníci, kteří na akci míří autem. Příjezdová cesta pro automobily je totiž jiná, než tomu bylo v minulosti.

Jak se v roce 2022 dostat na letiště autem a kde zaparkovat?

Letiště AK Plasy leží nedaleko silnice 1. třídy I/27 na tahu Plzeň – Žatec cca 2 km před obcí Plasy ve směru z Plzně. Doporučujeme pečlivě sledovat dopravní značení už za obcí Rybnice v případě cesty z Plzně a v obci Plasy v případě cesty v opačném směru. Parkoviště je v podstatě součástí letiště. Parkuje se na vyznačených přilehlých lukách. Vzhledem ke kapacitě parkoviště doporučujeme přijet včas a vyhnout se možným komplikacím. V případě nepřízně počasí je nutné počítat s podmáčeným povrchem. V takovém případě je možné, že bude parkoviště uzavřeno. Nejbližší možnost parkování je v takovém případě v obci Plasy. 

Na parkovací plochy P1 a P2 (viz mapa ZDE) je možný příjezd pouze do 13 hodin nebo do vyčerpání kapacity, odjezd je možný kdykoliv. 

Upozorňujeme návštěvníky, že odjezdová cesta z parkovacích ploch u letiště je pouze jedna! Při odjezdu po skončení programu se mohou tvořit kolony.

Musí se parkovat pouze na velkokapacitním parkovišti?

Nemusí. Další možností je parkování přímo v obci Plasy. Na letiště je to z města vzdálené 1000 metrů a procházka trvá zhruba 10 minut volnou chůzí. Toto parkoviště organizátoři doporučují ze všech parkovacích ploch nejvíc, protože se při odjezdu vyhnete kolonám. Z parkoviště u letiště totiž vede pouze jedna cesta, takže se řidiči musí připravit na kolonu, která může trvat i více než hodinu. Více ZDE.

Dají se vstupenky koupit ještě v předprodeji?
Na předprodejních místech se dají koupit do neděle 1. května do 10:00 hodin, záleží ale na otevírací době jednotlivých prodejců. Internetový prodej na těchto stránkách bude ukončen také až v neděli 1. května v 10:00 hodin.  

Budou vstupenky v prodeji i na místě?
Pokladny otevíráme v sobotu i v neděli v 9.00. Vstupenek je a bude na oba dny dostatek.

Kolik stojí vstupenka?
Dospělí zaplatí 300,-Kč, děti od 7 do 12 let 100,-Kč, děti do 6 let mají stejně jako ZTP a ZTPP vstup zdarma. Vstupenka je jednodenní.

Mohou se vstupenky na místě zaplatit kartou?

Nemohou, v letošním roce nebudou platební karty akceptovány.

Pojedou z Plzně i letos speciální autobusy?
Ano, z konečné tramvaje č. 1 v Plzni Bolevci a opět budou stavět ve všech obcích na trase. Kapacita autobusů je stejná jako v minulém roce. Více o dopravě ZDE.

Kolik stojí parkovné?
Parkovné je zdarma, a to jak přímo u letiště, tak i ve městě Plasy.

Program je v sobotu i v neděli stejný?
Program je z drtivé většiny naprosto stejný, jen se budou lišit v časech vystupujících. Aktuální program najdete vždy na těchto stránkách ZDE nebo sledujte Facebook Den ve vzduchu.

Kde se dozvím více o programu?

Program i další informace o Dni ve vzduchu najdete v brožuře, která bude na místě k dostání zdarma, případně na těchto stránkách ZDE.

Může se během akce filmovat a fotografovat?
Samozřejmě, fotografování je na akci povoleno. Pro vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních návštěvníků prosíme, abyste dbali pokynů pořadatele a nevstupovali mimo vymezený divácký prostor. Pro použití profesionální techniky je zapotřebí řádná akreditace.

Mohu vzít na akci svého psa?
Ano, ale je třeba počítat s omezením. Bezpečnostní služba na letišti může vyžadovat náhubek a vodítko. Celodenní program navíc v různých částech vystoupení obsahuje pyrotechnické efekty, samotné vystoupení, např. letounů Armády ČR, jsou extrémně hlučné. Proto by každý pejskař měl uvážit, zda právě jeho domácí mazlíček zvládne takovou zátěž.

Bude možné si na místě prohlédnout letadla z blízka, nebo si do některého sednout?
Ano. V průběhu celé akce bude připravena flotila letadel a dokonce i vrtulník pro seznamovací a vyhlídkové lety. Letadla na stojánce jsou od diváckého prostoru oddělena jen nízkým plotem.

Koná se akce za každého počasí?

Přízeň počasí je samozřejmě pro návštěvníky i pro samotné účinkující důležitým faktorem. Při špatném počasí (silný vítr a déšť) tak bohužel může dojít k přerušení programu, některá vystoupení mohou být úplně zrušena. Některá vystoupení může narušit počasí i mimo Plasy, záleží totiž také na podmínkách na domovských letištích samotných účinkujících. Návštěvníci při nebo po deštivém počasí musí počítat s podmáčenými parkovacími plochami, některé mohou být i úplně uzavřeny. O veškerém dění budou organizátoři aktuálně informovat jak na webových stránkách, tak na Facebooku Den ve vzduchu.